Varzene
Varzene

HAKKIMIZDA

Çünkü "kimsede yoksa Varzene'de vardır"...

İnsan zekasının yaratıcılığına karşılılık verebilecek metaller var mıdır?
Günümüzde akıllı metaller diye de adlandırılan şekil bellekli alaşımlar bunu yapabilir. Özellikle tıpta, şekil bellekli alaşımlar çok yaygın kullanılmaktadır.Belirli bir ısıyı gördüğünde faz dönüşümü sağlayarak eski haline dönebilen bu metallilerin medikalde de bir çok kullanım alanı oluşmuştur.Örneğin biyomedikal uygulamalarda kullanılan damarlar içindeki kan pıhtılarını yakalayan bir filtre geliştirilmiştir. NiTi alaşımlı telden yapılmış çapa şeklindeki filtre damar içine sokulmadan önce düz bir tel haline getirilmekte ve damar içine yerleştirildikten sonra vücut ısısı ile harekete geçerek filtre fonksiyonu sağlayacak orijinal şekline dönmekte; böylece toplardamarın içinden geçmekte olan pıhtıları tutma görevini sağlamaktadır. İnsan hayatını kurtaran bir faz dönüşümü.

İşte Varzene metal nitinol diye de adlandıran bu metallerin Türkiye ilk ithalatını yapan, ilk tedariki sağlayan firmalardan biridir.

Varzene metalin özelin de özeli diye adlandırılan metal sanayisi içinde hizmet verdiği sektör sadece medikal sektörü değildir. Varzene Metal yine havacılıkta kimya sanayinde kullanılan titanyum - nikel alaşımları –özel paslanmazlar gibi çok özel metalleri ülkemiz sanayisine sunarak çok büyük bir tedarik açığını kapatmıştır.

Varzene Metal; Medikal Titanyum, Titanyum tozu, Paslanmaz çelik gibi medikal sektöründe kullanılan malzemelerin tedariğini ve üretim sahasında üretimini gerçekleştirmektedir. Bu malzemelere ek olarak özellikle Dental uygulamalarda oldukça yaygın olan Kobalt bazlı ve Nikel bazlı alaşımların tedariğini de sağlamaktadır.

Varzene metal aynı zamanda üretici bir firmadır. Metalurji ve malzeme bilimin en özel alanlarında faaliyet gösteren firma 2012 yılında Türkiye’de tüm bu metallerin soğuk çekilerek üretilmesini sağlayacak olan soğuk çekme tesisini devreye almıştır. Bu şu ana kadar ülkemizde bu tür üretimi yapan ilk ve tek firmadır. Avrupa’da da bu nitelikte firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bugün gerek malzeme tedarikiyle gerek üretimiyle Türkiye metal sanayinin en özel alanlarında- savunma medikal- denizcilik otomotiv gibi sektörlerde 5.000 metre karelik kapalı alanda uzman mühendislik kadrosuyla ve üretim parkuruyla 24 saat hizmet vermektedir.

Varzene metale Türkiye’deki özel metal alaşımlarının üretimini gerçekleştirebilen tek servis merkezidir. Ayrıca cam kalıpçılığına yönelik olarak özel nikel alaşımlarını ve özel paslanmazları stokunda bulunduran Avrupa’nın önemli stokçularından biridir.

Çünkü "kimsede yoksa Varzene'de vardır"...